XXXV Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę

Dnia 26 czerwca odbyła się Jubileuszowa .XXXV Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę.

Na doroczne spotkanie przyjechali przedstawiciele władz Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, starszyzna cechowa, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami, duszpasterze i kapelani.

Przedstawicieli naszego Cechu również nie mogłoby zabraknąć na tak ważnej uroczystości. Pielgrzymka rozpoczęła się od Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

“Rzemiosło z Maryją – Bramą Miłosierdzia” – to myśl przewodnia 35. Pielgrzymki Rzemiosła, której organizatorem była Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze. Pielgrzymka została zorganizowana w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski i 65-tą rocznicę powstania Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze.

O godz. 10.30 rozpoczęła się ceremonia wprowadzenie pocztów sztandarowych na Szczyt jasnogórski, której dokonał o. Stanisław Rudziński, paulin, kustosz zbiorów sztuki wotywnej.

Msza św. dla rzemieślników rozpoczęła się o godz. 11.15 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Adam Dydyczowski, bp senior diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Obecni byli m.in.: prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik; prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze Krzysztof Hnat; Krajowy Duszpasterz Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki.

„ Wasze pielgrzymowanie jest wielkim wydarzeniem dla całego środowiska rzemieślniczego, które przywiązuje szczególną uwagę do swoich korzeni i tradycji chrześcijańskich. Przybywacie na Jasną Górę w Roku Miłosierdzia, który w naszej Ojczyźnie zbiega się z jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski – mówił w powitaniu o. Krystian Gwioździk, podprzeor sanktuarium – Drodzy rzemieślnicy życzę wam w imieniu stróżów jasnogórskiego sanktuarium, aby Maryja, Matka Miłosierdzia do bram miłosierdzia was prowadziła, życzę wam, aby wasze dzieła, jakie wykonujecie dalej służyły ludziom, abyście również znajdowali poszanowanie i wdzięczność ze strony tych, którym służycie”.- Drodzy rzemieślnicy życzę wam w imieniu stróżów jasnogórskiego sanktuarium, aby Maryja, Matka Miłosierdzia do bram miłosierdzia was prowadziła, życzę wam, aby wasze dzieła, jakie wykonujecie dalej służyły ludziom, abyście również znajdowali poszanowanie i wdzięczność ze strony tych, którym służycie”.

Biskup Adam Dydyczowski mówił w homilii: „To 35. już Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę wplatająca się w nurt odwiecznego pielgrzymowania naszego narodu do naszej Matki i Królowej, z której królowaniem związany jest nasz naród od wieków. To Ona tyle razy ratowała nas od różnych nieszczęść, to dla Niej przychodzimy z naszymi radościami i troskami, to Jej chcemy polecić nas samych, nasze rodziny, pracę naszych rzemieślników, tak ważną dla naszej Ojczyzny– Ona, która spędziła swoje życie u boku rzemieślnika, św. Józefa wie, że żaden rozwój techniki i automatyki nie zastąpi pracy hydraulika, elektryka, ślusarza, fryzjera czy innych zawodów, które starają się wykonywać solidnie swoją służbę narodowi. Nawet za granicą praca naszych rzemieślników jest bardzo ceniona”.

Msza Św. była bardzo obfita w mądre i trafne spostrzeżenia dotyczące nie łatwej misji, której podejmują się codziennie rzemieślnicy.

Uwieńczeniem pielgrzymki rzemiosła była ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła, wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej.